Anne İlgisi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne Sağlığı
  4. »
  5. Doğum Sonrası Depresyon İçin Ne Yapmalı?

Doğum Sonrası Depresyon İçin Ne Yapmalı?

admin admin -
18 0

Doğum sonrası depresyon yaşayan kişiler için oldukça önemli olan doğum sonrası depresyon için ne yapmalı sorusu uzmanlara sıklıkla iletilmektedir. Elbette herkes için oldukça fazla değişkenlik gösteren depresyon, çoğunlukla eşler arasındaki gerginliği artıran ve kimi zaman da kavgalara sebep olan bir duygu bozukluğudur. Bu duygu durum bozukluğuna yönelik alınabilecek bir çok önlem bulunmaktadır. Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta doğum sonrasında karşılaşılabilecek olan depresyon durumlarının belirtileri açık ve net olabildiği gibi bazen kimse tarafından anlaşılmayacak boyutlarda da olabilmektedir.

Postpartum Depresyonu

Postpartum depresyon, doğum sonrasında ortasında ortaya çıkan depresyonlara denmektedir. Genellikle normal depresyonlardan farklı olarak,  doğumdan sonra en az iki hafta sürmesi beklenen bu depresyonda iki haftadan uzun sürmesi durumunda bir psikolojik danışman eşliğinde tedavi olmak gerekebilmektedir. İki haftadan fazla sinir, stres, yorgunluk, iştahsızlık durumları normal değildir ve bu nedenle de önüne geçilmesi gerekmektedir. Çünkü bu tarz rahatsızlık yaşayan kişiler için sonuçlar çok ağır olabilmektedir. Tedbir alınmasında fayda olan postpartum depresyonu, genellikle ağır sonuçlar yaşanmadan atlatılabilse de uzun süreler boyunca bu şekilde yaşamaya çalışmak oldukça stresli bir durum olacaktır.

Doğum Sonrası Depresyon Yaşayanlar İçin Öneriler

Öncelikle yeni doğmuş kadınların bu tarz depresif davranmaları gayet normal olmakla birlikte aşırılığa kaçılmadan bunun yaşanması gerekmektedir. Bu yaşanmadığı takdirde anne anneliğini hissedemeyebilir ve çocuğuna karşı sevgiyle yaklaşamayabilir. Bu nedenle bu durumun olabilecek en rahat şekilde atlatılması için eşler birbirine destek olmalıdır.

Doğum sonrası depresyon yaşayanlar için öneriler konusunda uzmanlar tarafından bir çok tavsiye bulunmaktadır. Bu tavsiyeler genellikle eşlerin birbiriyle olan bağlarını artırmalarını kapsamaktadır. Eşler birbiriyle iletişimlerini artırdıklarında çocuklarının da güvenli bağlanmassı sağlanmaktadır. Çocukları güvenli bağlanırsa geleceği güzel ve güven duygusu konusunda sıkıntı yaşamayacağı için bunun en temelde olması gerekmektedir. En temelde oluşturulamadığı takdirde gelecekte çok ciddi problemler yaşanabilmektedir.

Doğum Sonrası Depresyon Testi

Doğum sonrasında kadınların depresyonda olup olmadıklarının belirlenmesi için bilim adamları tarafından birtakım testler kullanılmıştır. Bu testler birçok kadında test edilerek onaylanmış ve doğruluğu kanıtlanmıştır.  Doğum sonrası depresyon testi yapılarak kadınların ruhsal sağlığı da net bir şekilde belirlenebilmektedir.

Günümüzde doğum sonrası depresyona ne yapmalı sorusunun cevabı üstün tekniklerle verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir