Anne İlgisi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne Sağlığı
  4. »
  5. Doğum Sonrası Depresyon Ne Kadar Sürer?

Doğum Sonrası Depresyon Ne Kadar Sürer?

admin admin -
24 0

Hamilelik, yaşamın en stresli olaylarından bir tanesi ve hamile olanların doğum sonrası depresyon ne kadar sürer soruları da bu stresi artırmaktadır. Doğum sonrası depresyonun annelere ve anne adaylarına oldukça gerginlik verdiği açıkça ortaya konmuştur. Bu gerginliği azaltmanın yolları var mı sorusu da oldukça merak edilmektedir. Bu sorulara uzmanlarca yüzlerce açıklama yapılarak bu sorunun çözülmesi için çaba sarf edilmektedir. Genel olarak bu konuda anne adayının ve eşinin bilinçli olması ve hamilelikten sonra bir süre devam edecek bu olaya karşı hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Hamilelik sonlanmadan sonra anne adayı rahatlatılarak hem doğumun daha kolay gerçekleştirilmesi sağlanmalı ve sonuç olarak da mutlu ebeveyn olmak için zemin oluşturulması gerekmektedir.

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Depresyon denildiğinde herkesin aklına aynı sonuçlar gelmektedir. Depresyon kişilerin gündelik hayatlarını sekteye uğratan, sosyal ortamlardan uzaklaşmasına neden olan ve çeşitli ağrılara sebep olan bir duygu problemidir. Fakat doğum sonrası depresyon nedir denildiğinde akıllarda net bir sonuç oluşmamakla beraber herkesin tahmini bulunmaktadır. Hamilelik dönemi anne adayları için oldukça stresli bir süreçtir. Bu aşamada mide bulantıları, baş dönmeleri ve daha birçok sorunla baş başa kalmak anne adaylarını oldukça korkutmaktadır. Özellikle ilk çocuklarda fazlaca problem yaşayan anne ve babalar, tecrübesizliğin verdiği etkiyle de fazla hata yapabilmektedirler.  En büyük yapılan hatalardan bir tanesi anne adayını gereksiz yere suçlamak ve yaşadıklarını anlamamak gelmektedir. Bu süreçte anne adayı bebeği için en iyi olan şekilde davranılmasını beklediği için herhangi bir olumsuzluk onları yıpratabilmektedir.

Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Önlenir?

Özellikle ilk çocuklarını kucaklarına almış anne ve babalar için önemli olan ve olumsuz sonuçlarının bebeği de kötü etkileyeceği düşünülen bir olaydır depresyon. Bu nedenle doğum sonrası depresyon nasıl önlenir sorusu uzmanlara sık sık iletilmekte ve alınan cevaplar doğrultusunda da eşlerin birbirlerine yardım etmeleri sağlanmaktadır. Doğum sonrası depresyon nasıl atlatılır gibi araştırmalar sonucunda da özellikle stresli bir doğum yapmış olan kadınların bunu atlatmak için çok fazla yönteme başvurduğu görülmüştür.

Sonuç olarak, doğum sonrası depresyon ne kadar sürer sorusu kişiye göre değişebilen bir etken zincirinden oluşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir