Anne İlgisi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne Sağlığı
  4. »
  5. Doğumdan Sonra Hangi Egzersizler Yapılmalı? 

Doğumdan Sonra Hangi Egzersizler Yapılmalı? 

admin admin -
21 0

Kadınların birçoğu doğum yaptıktan sonra vücutlarını doğum öncesi haline döndürmek isterler. Bu nedenle doğumdan sonra hangi egzersizler yapılmalı? Sorusunun cevaplarını araştırmaya başlarlar.

Doğum sonrasında kasların toparlanması, vücudun eski formuna dönmesi biraz zaman alabilir. Yapılan egzersizler vücudun toparlanma sürecini hızlandırabilir. Bu nedenle egzersiz yapmak yeni doğum yapmış anneyi hem rahatlatır hem de vücudunun kısa sürede eski formuna girmesini sağlar.

Doğum Sonrası Önerile Egzersizler Nelerdir?

Karın kaslarının toparlanması, göğüs kaslarının toparlanması, bel çevresinin incelmesi ve sıkılaşması, kalçaların toparlanması, bacakların ve baldır kaslarının sıkılaşması, doğum sonrası önerilen egzersizler arasındadır.

Doğum Sonrasında Yapılan Egzersizlerin Faydaları Nelerdir?

Doğum sonrasında vücudun toparlanma sürecinde yapılan egzersizlerin anneyi hem ruhsal olarak hem de bedensel olarak rahatlattığı bir gerçektir. Doğumdan sonra yapılan egzersizlerin faydaları; kas gücünün artırılmasını sağlar, vücudu dinçleştirir ve enerji verir, kilo verilmesini sağlar, hamilelikten sonra oluşabilecek depresyonu önlemeye yardımcı olur, psikolojik olarak rahatlatır, karın kaslarını, göğüs kaslarını, kalça ve basen kaslarını, bacak ve baldır kaslarını güçlendirir vb gibi birçok fayda sağlanmasına yardımcı olur.

Doğumunu normal yollarla gerçekleştiren kadınlar, doğumdan kısa bir süre sonra egzersize başlayabilir. Doğum sezaryen yöntemi ile yapıldıysa, egzersiz için bir süre beklenmesi gerekmektedir. Bu süreyi doktorun tavsiyesine göre ayarlamak, yeni doğum yapmış anne için en doğru yöntemdir.

Doğum sonrasında yapılan egzersize başlamadan önce vücut ısınma hareketleri ile spora hazırlanmalı, ilk günler zorlayıcı olmayan egzersizler yapılmalı ve yavaş yavaş egzersizin dozu artırılmalı, bol sıvı tüketilmeli, acı veya ağrı hissedilmesi durumunda egzersiz sonlandırılmalı, sıkmayan ve destekleyen türde iç çamaşırı tercih edilmeli ve vücutta bir farklılık hissedilmesi durumunda hemen doktora bilgi verilmelidir.

Doğumdan sonra hangi egzersizler yapılmalı? Sorusunun cevabına ilave olarak küçük yürüyüşlerle spora başlanması gerektiğini, sonraki aşamada çok hafif yoga hareketleri yapılmasını ve vücudun spora alışması sürecinden sonra pilates gibi kasları çalıştırıcı ve zorlayıcı egzersizlere başlanması gerektiğini belirtebiliriz. Kaslar yavaş yavaş doğum öncesi durumuna gelmeye başladığı zaman daha ağır sporlara başlanabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir