Anne İlgisi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hamilelik
  4. »
  5. Eczaneden Alınan Gebelik Testi Güvenilir Mi?

Eczaneden Alınan Gebelik Testi Güvenilir Mi?

admin admin -
18 0

Gebe olduğunuzu öğrenmek için yapmanız gereken iki yöntem olmakla beraber, insanlar bu yöntemlerden biri olan eczaneden alınan gebelik testi güvenilir mi diye merak etmektedir. Bu testin güvenilirlik oranı oldukça yüksektir. Çıkan sonuçlarda yanılma payı da buna bağlı olarak oldukça düşüktür.  Bunlardan biri eczaneden gebelik testini almak bir diğeri ise hastaneye kan tahlili vermektir. Böylece HCG değeriniz ölçülerek gebelik sonucunuz öğrenilmektedir. Kan tahlili vermek daha kesin sonuç verse de gebelik testlerinin güvenilirliği de oldukça yüksektir. Yalnızca % 4 ya da % 5’lik yanılma payına sahip olabilmektedir. Bu bağlamda güvenilir bir şekilde gebelik testi alabilir ve yaparak kısa sürede sonucunu öğrenebilirsiniz. Eğer sonuç pozitif çıkarsa hastaneden kan tahlili isteyerek de teyit ettirebilirsiniz. Gebelik testleri eczanelerde oldukça uygun fiyata satılmaktadır. Siz de çok kolay bir şekilde gebelik testlerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Limonla hamilelik testi gibi eski yöntemler denemek yerine en yakınızdaki eczaneden gebelik testi edinebilir ve % 95’lik gibi kesin sonuca da ulaşabilirsiniz.

Tahlillerde Gebelik İçin Bakılan HCG Nedir?

HCG ya da diğer adıyla Beta HCG gebelerde salgılanmaya başlayan bir hormondur. Bu hormonun salgılandığı kan testi ile anlamak mümkün olduğu gibi idrar ile de anlaşılabilmektedir. Bu nedenle gebelik şüphesi olan kişilerden kan tahlili istenir ve bu hormonuna bakılır. Belli bir aralıkta olması gereken hormon referans değeri hamilelik kapsamında ilerlerse kişi hamile olarak kabul edilmektedir. Bu teste aynı zamanda idrarda da ulaşabilmekteyiz. Eczaneden alınan gebelik testleri ise idrara bağlı HCG ölçümü yapmaktadır. En iyi gebelik testi için yapılması gerekenlerden biri ise hastaneye kan tahlili vermektir. Böylece doğruluk payı yüksek olan sonuca kan tahlili ile ulaşabileceksiniz. Evde idrarla gebelik testi nasıl yapılır sorusuna da testi alıp kullanma talimatına bakarak öğrenebilirsiniz. Böylece siz de kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

Eczaneden Alınan Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Öncelikle gebelik testini yapmanız için regl döngünüzün gecikmiş olması ve korumasız ilişkiye girmiş olmanız gibi faktörler olmalıdır. Buna bağlı da test yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Reglinizin gününden 7 – 10 gün sonrasında gebelik testi yapmanızda fayda vardır. Eğer daha öncesinde test yaparsanız sonuç silik çıkabilmektedir.  Evde kesin sonuç veren gebelik testi için yapmanız gereken sabah uyanınca test yaptırmaktır. Böylece siz de daha net sonuç elde edebilirsiniz. Sabahları yapılan gebelik testi daha net ve daha doğru sonuç vermektedir. Bu nedenle siz de gebelik testi için sabahın erken saatlerini bekleyebilirsiniz. Büyük doğruluk payına sahip olan eczaneden alınan gebelik testleri ile siz de sonucunuzu öğrenebilirsiniz.  Gebelik testinde pozitif çıkmasının ardından yapmanız gereken diğer önemli nokta en kısa sürede hastaneye giderek kan testi vermek ve ondan da pozitif çıkarda kadın doğuma gitmek olmalıdır.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır ve Sonucu Nedir?

Gebelik testinde belirtilen kısma 1 – 2 damla idrarınızı aktarmanız gerekmektedir. Daha sonra yaklaşık 5 dakika bekleyerek sonucu öğrenebilirsiniz. Eğer testte çift çizgi varda gebelik durumu pozitiftir. Eğer tek çizgi var ve diğer ikinci çizgi silik bir şekilde bulunuyorsa bu durumda da gebelik durumu pozitiftir. Tek çizgi gebelik negatif anlamına gelmektedir. bu sayede siz de kısa sürede test sonucunuzu alabilirsiniz.  Ayrıca eczaneden alınan gebelik testi güvenilir mi sorusunun cevabı evet olup daha kesin ve net sonuç alabilmeniz için ise kan tahlili vermeniz önerilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir