Salı, Mayıs 11, 2021

Çocuklar Neden Bağırır?

Ebeveynler çoğunlukla çocuklarının nedensiz bağırmalarından şikayet ediyor. Ebeveynler bu durumda ne yapacaklarını bilemiyorlar.

Ebeveynler çoğunlukla çocuklarının nedensiz bağırmalarından şikayet ediyor. Ebeveynler bu durumda ne yapacaklarını bilemiyorlar.

Çocuklarınız bağırdığında onlara bağırarak tepki vermeyin onlar kendilerini ifade edemeikleri için bağırıyorlar. Her çocukta aynı tepkiler olmaz bazıları ağlama krizine girer, saldırganlaşır. Çocuklar yetişkinler gibi duygularını tespit etme özelliğine sahip değildir.

Peki bağırmasının sebepleri neler?

  • İhtiyaçlarının giderilmemesi
  • Sosyal ilişkinin düşük olması
  • Çocuğa olumsuz örnek olacak kişinin olması
  • Evin içinde gerginlik
  • Yanlış cezalandırmalar
  • Olumsuz davranışların anne veya baba tarafından ödüllendirilmesi
Çocuklar neden bağırıyor
Çocuklar neden bağırıyor

Çocuğunuzun bağırmasının sebebi siz olabilir misiniz?

Konuşmak ihtiyaçtır. İster bağırarak ister normal ama önemli bir ifade aracıdır. Evin içinde gerginlik var ise ve sürekli bağırışma varsa çocuklarda bunu örnek alır ve bağırarak tepki verir bunun sebebi tamamen ebeveyndir. Evde sakin bir ortam yoksa çocuğun psikolojisini olumsuz etkiler ve öfkeli olur.

Çocuğunuzu nasıl sakinleştirirsiniz?

Çocuğunuz bağırdığında, ağlama krizine girdiğinde ona “bağırma” diye tepki vermeyin çünkü siz bağırma dedikçe o daha çok daha ok bağıracak. Bunun yerine ona sarılın ve öpün. Eğer konuşmaya başladı ise kendini ifade edecek kadar bile konuşuyorsa ona sıkıntısının ne olduğunu sorun. Unutmayın siz çocuğunuzu dinlemezseniz bir zaman sonra çocuğunuzunda sizi dinlemediğini farkedeceksiniz. Sindirilmiş çocuklar her zaman agresif olur.

Ebeveynlerin en büyük hatası çocuklarının her istediğini yapması çocuk bunu farkettikten sonra istediği herşeyi iyi ve kötü herşeyi yaptırır. Bağırarak, ağlayarak size o oyuncağı aldırır. Bunu yapmayın böyle yetişen çocuklar ileride çekebilecekleri zorluklara karşı zayıf oluyor. Halbuki herşeyin onun istediği zaman herşeyin olabileceğini bilmemelidir. Bu hataya en çokta büyük anne ve büyük babalar düşüyor maalesef torun baldan tatlıdır sonuçta değil mi…

Çocuklar neden bağırıyor
Çocuklar neden bağırıyor

Televizyon çocukları olumsuz etkileyen bir araçtır. Hiç kullanmasınlar diyemem ama zamanı olmalı her zaman olmaz. Televizyon çocukların iletişim kurma yeteneğini köreltiyor. Asosyal olmaya yöneltiyor adım adım… Günümüzde gençler 200 kelime ile derdini anlatıyor ne kadar az bir rakam…

Yani demem o ki çocuklarınızla daha çok vakit geçirin onlarla çeşitli aktiviteler yapın. Hiç bir şey yapamıyorsanız onlarla sohbet edin. Ama onları dinleyin onlarla ilgilenin her çocuk ilgiyi sever.

 

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavsiye Edilen

Trendler

Popular