Anne İlgisi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hamilelik
  4. »
  5. Hamile Kadınlar En Çok Aşerir?

Hamile Kadınlar En Çok Aşerir?

admin admin -
22 0

Söz konusu hamilelik olduğu zaman kişiden kişiye de değişmekle birlikte hamile kadınlar en çok ne aşerir? Sorusu ilginç yanıtlar bulabilmektedir. Annenin hamilelik sürecinde karşılaştığı ve yaşadığı fiziksel ya da zihinsel değişiklikler bebeğin de gelişiminde etkili olabilmektedir. Bir anne adayının hamilelikte tükettiği yiyecekler bebeğin gelişiminde etkili olduğu kadar beslenme alışkanlıklarının da temelini oluşturmaktadır.

Hamilelik sırasında sağlıklı beslenmenin olması için özel bir plana ihtiyaç duyulmamaktadır. Anne adaylarının bu noktada en çok dikkat etmesi gereken şey dengeli beslenmek ve doğal ürünler tüketmektir. Bu aşamada meyve ve sebze yenmesi önerilmekte, nişastalı yiyeceklerle enerji ihtiyacının giderilmesi sağlanmaktadır. Süt ve süt ürünleri, protein alımı, vitaminler de annenin beslenmesine olumlu etki etmektedir.

Hamileler Neden Aşerir?

Hamilelik sırasında daha fazla koku almakta olan anne adayları için bazı besinleri anımsamasının nedenleri olabilmektedir. Bu da hamileler neden aşerir? Sorusuna verilecek olan yanıtı etkilemektedir. Gebelik döneminde ortaya çıkan hormonal değişiklikler ya da kan şekeri seviyesindeki değişimler de aşerme noktasında etkili olabilmektedir. Aşerme bazı maddelere ve besinlere de vücudun ihtiyaç duymasıyla da açıklanabilir. Kesin olarak nedeni bilinmemekle beraber vitamin ve mineral eksiklikleri de aşermeye sebep olabilmektedir.

En çok aşerilen yiyecekler ise çikolata, dondurma, şekerli yiyecekler, meyve, limon, acı biber, baharat, turşu, kahve, baklava, toprak, kil, nişasta, un, kabartma tozudur. Bunlardan kişilerin özelliklerine göre değişkenlik göstereceğinden herkeste aynı etkiyi yaratmayabilir. Ancak genel anlamıyla bu yiyecekler ve ürünler aşerilmektedir.

Aşerme İle Nasıl Baş Edilir?

Bulantıların, kusmaların eşlik etmekte olduğu hamilelik döneminde aşerme ile nasıl baş edilir? Bu konuda anne adayları doktorundan, ailesinden destek alarak da konusunun önüne geçebilmektedir. Aşerilen her şeyin kararında yenmesi ve aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Aşerilen ürünün tek öğünde tüketilmesi bebeğin ve annenin sağlığı için önemlidir.

Bazı gıdalar oldukça istek ve yeme duygusunu uyandırırken bazıları da tiksinmeye neden olabilmektedir. İşte bu noktada anne adayının canı ne isterse istesin kesinlikle ölçülü davranması gerekir. Her şeyi dengeli ve ölçülü yemek hamile kadınlar en çok ne aşerir? Sorusunun yanıtının da daha sağlıklı şekilde alınmasını sağlamaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir