Anne İlgisi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hamilelik
  4. »
  5. Hamilelikte Vajina Ağrısı Nedenleri?

Hamilelikte Vajina Ağrısı Nedenleri?

admin admin -
29 0

Hamilelikte görülen en sık ağrı ve rahatsızlıktan biri de hamilelikte vajina ağrısı nedenleri olarak bilinir. Bu ağrılara birçok farklı neden sayılabilir. Rahim ve vajina ağrıları genellikle hamileliğin ilk haftalarından itibaren görülmektedir. Gebelik sürecinde oldukça normal olarak görülen bu ağrıların başlıca nedeni kasılma ve gevşeme hareketleri yapmasıdır. Bu tip ağrılar doğumun yakın olduğu zaman diliminde daha sık görülmektedir. Ayrıca bebeğin oluşturduğu ağırlık ve annenin de bu dönem içerisinde aldığı kilolar yine rahim ve vajina ağrılarına neden olmaktadır. Bebeğin ağır olması da vajina üzerine baskı yapabilir. Bir diğer neden ise yaşanan hormonal değişimlerdir. Bu değişimler ile anne adayının ağrı eşiği de değişebilir. Ayrıca daha hafif ağrılar bile daha yoğun hissedilebilmektedir. Hamilelik döneminde yaşanan rahim ve vajina ağrılarının görülen en sık nedenlerinden biri de idrar yolu enfeksiyonlarıdır.

Hamilelikte Vajina Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte rahim kaslarının gerilmesi ve kısalması vajina ağrısına neden olur. Bu durum vajinada ağrı ve batma hissi şeklinde görülür. Ayrıca vajinaya olan kan akışının artması da hassasiyeti artırır ve vajinada zonklama benzeri bir ağrı görülebilir. Eğer kişi ilk gebelik geçiriyorsa daha önce rahim büyümesi yaşanmadığı için anne adayı vajina ağrısını daha erken haftalarda hissetmeye başlar. İkinci veya daha fazla gebeliklerde ise bebek ağırlaşırken bu ağrılar hissedilir. Hamilelikte vajina ağrısı nedenleri;

  • İdrar yolları enfeksiyonu
  • Alınan kilolar
  • Braxton hick kasılmaları
  • Hormonal değişimler
  • Rahim kaslarının gerilmesi ve kısalması

Gebelikte Rahim ve Vajina Ağrısı Nasıl Geçer?

Oluşan ağrıların nedenleri kadar önemli olan bir diğer konuda nasıl tedavi edileceği ve ağrıların nasıl geçeceğidir. Çünkü ağrı hissi oldukça rahatsız edicidir. Özellikle hamileler için ağrılar daha hal almaktadır. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi ile ağrılardan kurtulmak mümkündür. Gebelikte yaşanan rahim ve vajina ağrıları için ilk olarak bir uzman ile görüşme yapılmalıdır. Gebelikte oldukça normal bir süreç olarak karşılanan rahim ve vajina ağrıları için uzmanlar tarafından ilk öneri dinlenmelidir. Hamilelikte vajina ağrısı nedenleri olarak uzmanla görüşmek ağrılarınızın geçmesini sağlayabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir