Anne İlgisi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne Sağlığı
  4. »
  5. Lohusa Depresyonu Kalıcı Olur Mu?

Lohusa Depresyonu Kalıcı Olur Mu?

admin admin -
36 0

Günümüzde yeni doğum yapmış kadınların lohusa depresyonu kalıcı olur mu sorusunu merak etmesi sonucunda bu konuyla ilgili araştırmalar çoğalmış ve nedenleriyle sonuçlarıyla bu araştırmalar tıp dünyasında da psikolojik sorunlar kategorisinde yerini almıştır. Öncelikle lohusalık doğumdan hemen sonra yaşanan 40 günlük döneme verilen bir isimdir. Lohusa depresyonu nedir sorusuyla sık sık karşılaşılan bu süreçte lohusanın yeni bir bireye alışması konusunda yardımcı olunması gerekmektedir.  Bu konuda anne tek başına bu sorunla başa çıkmakta zorlanabileceği için ona destek verilmelidir. Fakat bu desteği de ona acıyarak değil annelik gibi kutsal bir duyguyu en güzel şekilde aktarabilmek için çabalanmalıdır. Anneliğin zorlukları olduğu gibi güzel yanlarının da olduğu ve bu nedenle de tedirgin olmaması konusunda ona yardımcı olabilmelidir.

Lohusa Depresyonu Yaşayanlar İçin Öneriler

Lohusa depresyonu yaşayanlar için öneriler oldukça fazladır. Bu konuda çocuk gelişimciler tarafından belirlenen bir çok öneri bulunmaktadır. Bu önerilere genel olarak bakıldığında ise genel olarak, lohusa kadının yanında aile olarak bulunulmalı ve ona destek olunduğu belirtilmektedir. Özellikle desteğe en çok ihtiyaç duyulan bu dönemde aile bireyleri tarafından verilen destek onun da daha iyi hissetmesini sağlayacak e ruhsal sağlığının iyileştirilmesini sağlayacaktır.

Lohusa kadının gün içerisinde yalnız başına kalmaması sağlanmalıdır. Gün içerisinde lohusalık dönemini atlatmış birileri ile konuşması sağlanmalı,

Lohusaya bebek bakma konusunda, özellikle ilk çocuksa, destek verilmeli ve ayrıntılı olarak da anlatılmalı,

Ev işleri ile ilgili sorumluluklar lohusa kadına bırakılmamalı,

Beslenme düzenine dikkat edilmeli ve ona iyi gelecek aktivitelere gün içerisinde yer verilmelidir.

Lohusa Depresyonu Nasıl Atlatılır?

Özellikle doğumun hemen ardından, doğum yapan kişinin bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi için çevresindekilerin desteğine oldukça ihtiyaçları vardır. Yakınları tarafından lohusa depresyonu nasıl atlatılır konusunda araştırmalar yapılmalıdır. Bunun nedeni lohusalığın özel bir dönem olması ve bu dönem atlatılırken de oldukça fazla desteğe ihtiyaç duymaktadırlar.

Sonuç olarak lohusa depresyonunun atlatılması, özellikle eşi, arkadaşları, ailesi gibi yakın çevresinin desteğine bağlıdır. Bu nedenle lohusa depresyonu kalıcı olur mu sorusuna cevap olarak verilen desteklerle kalıcı olmayacağı belirtilmelidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir