Anne İlgisi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Okulda Başarı İçin En Önemli Faktörler Nelerdir?

Okulda Başarı İçin En Önemli Faktörler Nelerdir?

admin admin -
24 0

Okuyan çocuğu olanların merak ettiği konulardan biri, okulda başarılı olmak için en önemli faktörler nelerdir konusudur. Bu konuda özellikle çocuk gelişimciler tarafından yapılan çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Bu araştırmaların sonuçlarına göre her çocuğun farklı kapasiteye sahip olması okulda farklı başarılara sahip olmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle önemli olan bu çocukların aynı konularda aynı başarıyı göstermeleri değil, potansiyellerinin geliştirilmesi olmalıdır.

Okulda Başarılı Olmanın Yolları

Okulda başarılı olmanın yolları konusuna bakıldığında genel olarak çocukların başarısını etkileyen en önemli unsurun aile içindeki yaşadıkları olduğu görülmektedir. Aile faktörü okul başarısını etkileyen temel unsur olduğu için de herhangi bir sorunla karşılaşıldığında direkt olarak çocuğu suçlamak yerine öncelikle ailesiyle olan ilişkisini değerlendirmeli ve buna göre karar verilmelidir. Ailede olabilecek herhangi bir sorun, travma, ihmal ve istismar gibi olaylar sonucunda çocuklar olumsuz hareketler göstermeye başlayacak ve okul başarısı da düşecektir. Okulda başarısızlık nedenleri araştırıldığında genel olarak büyük bir yüzdenin aileden kaynaklanan sorunların oluşturduğu görülmektedir. Bu da aile yapılarındaki değişikliklerin çocukların okul başarısına olan etkisini açıklamaktadır.

Okulda Başarılı Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Küçük yaşta da olsa büyük yaşta da olsa tüm çocuklar için okulda başarılı olmak için ne yapılmalı sorusunun cevabı aynıdır: Bilinçli aktiviteler. Öğretmenler tarafından yapılacak olan tüm aktiviteler çocukların fiziksel bilişsel, duygusal, sosyal bir çok alanda başarılı olmasını etkileyebileceği için bunlara dikkat edilmelidir. Özellikle sürekli olarak ders içerikli konuşulmamalı, çocukların keyif alabileceği oyunlar, etkinlikler düzenlenerek kimi zaman ödülle kimi zaman da basit de olsa bir aferin ile çocuklar ödüllendirilmelidir. Buna dikkat edilerek hazırlanan tüm eğitim programlarının çocukların üstünde oldukça olumlu etki bıraktığı da gözlemlerle kanıtlanmıştır. Genel olarak tüm çocukların dikkat sürelerinin farklı olduğu bilinciyle hazırlanan etkinliklerin olumsuz şekilde sonlanma gibi bir sonucu bulunmamaktadır.

Çocukların sevebileceği etkinlikler oldukça fazladır. Bu nedenle her öğretmen öncelikle sınıfının özelliklerini göz önünde bulundurmalı ve buna göre bir planlama yapmalıdır. Neticede de okulda başarı için en önemli faktörler nelerdir sorusunun cevabı da aile ve öğretmenlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir