Anne İlgisi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bebek Sağlığı
  4. »
  5. Yenidoğan Bebeklerin Ağızlarını Açık Uyuması Sorun Yaratırmı ?

Yenidoğan Bebeklerin Ağızlarını Açık Uyuması Sorun Yaratırmı ?

admin admin -
20 0

Bebeklerin Ağızlarını Açık Uyuması

Bebeğinizin uykusunu izlemek, büyüdükçe göreceğiniz en sevimli yüzlerden biridir. Yeni doğan Bebeklerin Ağızlarını Açık Uyuması  fark etmiş olmalısınız. Neden bunu yapıyor? Onunla ilgili bir sorun olabilir mi? Yoksa sadece rastgele bir bebek sorunsalımı? Birçok bebek, bebeklik dönemlerinde bir noktada ağızları açık halde uyur. Ama bu niye böyle? Sebebi ne olabilir? Bu Davranış durdurulabilir veya önlenebilir mi? Pekala, bugün sizi endişelendiren tüm bu kafa karıştırıcı soruları çözelim.

Bebeklik döneminde bebekler burnundan nefes almayı tercih eder. Bu yüzden, ağızlarını açtıklarında, muhtemelen burnunu kullanmak yerine ağızlarından nefes almayı tercih ettiklerini gösterir. Bu normalde tıkanmalar nedeniyle burun içinden nefes alamamaktan kaynaklanır.

Anne karnındaki zamanlarında bebeklerin burunları genellikle mukus ile kaplanır ve tıkanır. Doğduklarında mukus burun içinde kalır ve zamanla temizlenir. Ancak, burun delikleri temizlenmeden önce, ağız yoluyla nefes almak zorunda kalacaklardır. Anne Bebek İlişkisinde bu durum aslında bir sorun değildir.  Bu sebeple ona olan anne ilgisini hiç azaltmadan devam ettirin. Ettirin ki bu gibi durumları gözden kaçırmayın.

Ağızın Açık Olmasının Uykuda Etkileri Var Mı?

Burun, yetişkinlerin ve kesinlikle bebeklerin genel sağlığında önemli bir rol oynar. Burun nefes almak için kullanılır (ciğerlere açılan kapıdır). Hava akciğerlere ulaşmadan önce, ısıtılır, yabancı maddelerden süzülür ve nemlendirilir. Bunlar, yeni doğmuş bebeklerde, ağızlarımızın performans konusunda usta olmadıkları fonksiyonlardır.
Bebek ağzı açıkken uyuduğunda çoğunlukla solunum mekanizması olarak kullanır. Daha sevimli görünebilirler, ancak ağız solumasının yeni doğan üzerinde belli etkileri vardır.

Ağızın Açık Olmasının Uykuda Etkileri Var Mı?

  • Dinlenme sırasında, dilin ağzın üst kısımlarıyla temas halinde olması gerekir. Bu, normalize edilmiş bir yüz gelişmesine yol açan diğer ağız kas kuvvetlerini önler. Bununla birlikte, ağız açıkları için, dil çoğunlukla ağız tabanındadır.
  • Burun, bebeğin soluduğu havanın filtrelenmesinden sorumludur. Kuru havanın solunması viral ve bakteriyel enfeksiyonların artmasına, kötü nefes ve kronik yorgunluğa neden olur. Yeni doğan için, bu enfeksiyonlarla mücadele, gelişmemiş bağışıklık sistemi nedeniyle hala bir zorluktur. Bebeğinizin nemlendirici ürünlerine yatırım yapmayı seçmek, bebeğinizin kuru hava ile ilgili enfeksiyonlardan muzdarip olmasını önlemeye çalışırken iyi bir seçin olacaktır.

Uykusunda Ağzını Açmaktan Vazgeçirmek

Çenesini ağzın kapanması için daima hafifçe itin. Bunu, uykusunda ağzını kapatmayı öğrenene kadar düzenli olarak yapın.

Bir Çocuk Doktoruna Danışın

Normalden daha uzun sürdüğünde, kronik olabilir. Her şeyin yoluna gireceğini düşünmeyin, ancak sorunun ortadan kalkması daha uzun sürüyor.

Alerji Dışı Bir Ortam Sağlayın

Alerjik reaksiyonların açık ağız uykusunun sebeplerinden bazıları olduğu iyi anlaşılmıştır. Toz, evcil hayvan kılı veya bebek ürünleri ve neden olabilecek koku gibi şeylerden kaçınılmalıdır.

Uyku Duruşunu ve Ortamını Değiştir

Bebeğinizin nefes alma problemlerini kolaylaştırmak için, hafifçe yükselmiş bir duruşla uyumasını sağlayın. Bu duruş nefes almasını kolaylaştırır. Ayrıca soluduğu havanın kurumasını önlemek için odasında bir nemlendirici de olabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir